Search and Hit Enter

Giyilebilir Teknoloji Ailesinin Sofistike Bireyleri: Akıllı Saatler

90’larda gelecekle ilgili izlediğimiz filmler, okuduğumuz kitaplar, 2000’lerle birlikte tek tek gerçek olmaya başladı. Eskiden “gelecek zamanda” sahip olacağımızı hayal ettiğimiz ürünlerin pek çoğu bugün elimizde. Gelecek nasıl olacak diye merak ederken şimdi o dönemdeki geleceğin içindeyiz ve teknoloji inanılmaz bir hızla gelişmeye devam ediyor. Gördüğümüz, duyduğumuz, bildiğimiz ürünlerin dışında henüz piyasaya sürülmemiş birçok şaşırtıcı teknoloji bizleri bekliyor. Vücudumuzdan aldığı enerjiyle şarj olan piller uzakta değil. Sağlık uygulamalarını hastalık tespiti ve tedavisi boyutuna taşıyacak yeni medikal teknolojiler geliştiriliyor. Gerçeklik algımızı değiştirecek giyilebilir teknoloji ürünleri yolda. Ruh halimize göre renk değiştiren gömlekler, akıllı küpeler, lensler, akıllı dövmeler… Bu yazıda giyilebilir teknolojinin eğlenceli üyesi akıllı saatlerin kısa tarihini ve genel özelliklerini bulabilirsiniz.

Akıllı Saatlerin Ortaya Çıkışı

Günümüzde saymakla bitmeyen özelliğe sahip dokunmatik ekranlı ve birbirinden şık akıllı saatlerin temelleri yaklaşık 50 sene önce atıldı. 1972’de Pulsar ilk dijital saati piyasaya çıkardı. 80’lerde Seiko saat formunda bilgisayarlar geliştirmeye başladı. Aynı dönem Casio, hesap makineli saatleriyle pazara girmişti. 1998’de Steve Mann dünyanın ilk Linux saatini icat etti. Bu icadı sayesinde pek çok kişi tarafından “giyilebilir teknolojinin babası” olarak kabul edilmekte. İcat ettiği saat ise ilk akıllı saat olma özelliğini taşımakta. Steve Mann’ın icadı giyilebilir teknoloji alanında yeni bir perde açtı. Daha sonra yenilikler arka arkaya geldi. Samsung da aynı dönemlerde ilk akıllı saatinin lansmanını gerçekleştirdi. 2000-2010 yılları arasında bu yeni teknolojinin geliştirilmesiyle uğraşıldı. 2010’lara gelindiğinde ise birçok büyük marka akıllı saat yarışına girmişti. Acer, Apple, Blackberry, Google, Samsung, Sony ve dahası, yeni teknolojiyi geliştirmeye çalışıyordu. Ekran boyutları, uygulama detayları, mikrofon derken ortalama bir akıllı telefonun özelliklerini taşıyan akıllı saatler günümüzdeki formuna yaklaşıyordu. 2014’te Amoled ekranlı, 3G teknolojili ürünler çıktı. Ertesi yıl Apple ilk Apple Watch ile akıllı saat pazarına giriş yaptı. 2015-2019 yılları arasında fitness takibi yapan ve bir asistan olarak hizmet edebilen özelliklere sahip akıllı saatler tüketicilerin beğenisine sunulmaktaydı. Apple’ın lider olduğu sektörde diğer oyuncular zaman içinde değişse de arkasından gelenleri Samsung, Fitbit, Huawei, Amazfit ve Garmin şeklinde sayabiliriz.

Akıllı Saatler Ne İşe Yarıyor?

2021 yılı itibariyle iyice genişleyen ekranları sayesinde pek çok uygulamayı rahatlıkla kullanabildiğimiz akıllı saatler çok yetenekli. Telefonunuzla senkronize edebileceğiniz gibi tek başına da kullanabileceğiniz bu küçük bilgisayarlar ortalama olarak şunları yapabiliyor:

  • Adımlarınızı sayıyor
  • Nabız ölçer özelliği var
  • Aktivite takibinizi yapıyor
  • Kalp atış hızınızı ve oksijen seviyenizi takip ediyor
  • Müzik dinlemenizi sağlıyor
  • Mesajlarınızı okuyor
  • Gelen aramaları bildiriyor, arama yapıyor, arama alıyor
  • Uyku saatlerinizi hesaplıyor
  • GPS özelliği sunuyor
  • Yeni modellerin birçoğu su geçirmez olarak tasarlandığı için yüzerken de kolunuzda kalabiliyor

Bazı markaların akıllı saatleri, listelenenlerin dışında ek özellikler sunuyor. Bu saatlerde stres seviyesi takibi, adet dönemi hesaplayıcı, kalp ritmi izleme gibi uygulamalar var.

Neden Akıllı Saat?

Akıllı saatler teknoloji merakı olan insanların hayatlarını kolaylaştırmak için satın aldığı ürünler. Bir sosyal medya anketinde yöneltilen “neden akıllı saat aldınız?” sorusuna, sırasıyla: Aktivite takibi, sağlık takibi, iş takibi ve genel anlamda hayatı kolaylaştırmak için yanıtları geldi. İnsanlar gün içinde yaptıkları aktiviteler sıklaştıkça bunları takip edecek bir sisteme ihtiyaç duyduğunu fark etti. Zaten akıllı saatler de bu ihtiyacı gördüğü için o doğrultuda geliştiriliyor. Markalar, “İnsanlar ne istiyor? Teknolojik bir ürün onlara ne sunarsa hayatları kolaylaşır?” gibi soruları yanıtlayarak ürünlerini buna göre tasarlıyorlar. En fazla sayıda yararlı özelliği iyi bir tasarımla birleştiren marka, en çok kullanıcıyı kazanıyor.

Hangi Akıllı Saat?

Satın alabileceğiniz pek çok akıllı saat var. Özellikleri birbiriyle benzer olan bu saatler arasında tercih yapmanız zor olabilir. Bir karar vermeden önce kendinize sormanız gereken sorular: Neden akıllı saat almalıyım? En çok hangi özellikleri işime yarayacak? Akıllı saate ne kadar bütçe ayırabilirim? Bu soruların yanıtını verdikten sonra akıllı saatlerin özelliklerini incelemek ve aralarından kendinize en uygununu seçmek daha kolay olacaktır. Yazının devamında bazı markaların kısa incelemesini okuyabilirsiniz. En altta ise bir karşılaştırma bulacaksınız. Karar verirken bol şanslar!

Huawei Akıllı Saat – Huawei Watch GT 2

İki haftalık pil ömrü vaadiyle akıllı saat podyumuna dikkat çekici bir giriş yapan Huawei, diğer özellikleriyle de beğeni topluyor. 46mm veya 42mm seçenekleriyle sunduğu Amoled dokunmatik ekranıyla son zamanların en popüler akıllı saati, şık bir tasarıma sahip. Klasik saat kadranı görünümü yansıtan ekranı ilgi çekiyor. Kalp atışı, ortam ışığı, hava basıncı gibi değerleri algılayan sensörleri mevcut. 4.4’ten itibaren Android sürümü ve 9.0’dan itibaren IOS sürümü ile uyumlu. Üzerindeki iki düğmenin biri güç, biri işlev için. 50 metreye kadar suya dayanıklı. GPS desteği sayesinde konumunuzu hep en doğru şekilde veriyor. Spor yaparken kalp atış hızınızı, kalorilerinizi, egzersiz sürenizi izliyor. Uyku saatlerinizi takip ediyor. Bluetooth özelliği ile çağrı alabilme ve yapabilme imkanınız var. Müzik çalabiliyor. Mesaj ve mail bildirimleri alabiliyor. Yalnızca Android telefonlarla uyumlu Huawei TruRelax uygulaması gün boyu stres seviyenizi izliyor. Ekranını dilediğiniz gibi kişiselleştirebileceğiniz bu akıllı yardımcı ile hayat kolaylaşıyor.

Apple Akıllı Saat – Apple Watch SE

Apple Watch SE’nin daha yüksek piksel yoğunluğuna sahip büyük Retina ekranı kullanım kolaylığı sunuyor. Gelişmiş hareket sensörleriyle tüm aktiviteleri takip eden akıllı asistanın düşme sensörü de mevcut. Üstelik bu sensör düşme şiddetinizi algılıyor ve devamında hareket edemeyecek durumdaysanız sizi acil durum çağrı merkezine bağlıyor. Üzerindeki düğme basılı tutulduğunda yardım isteyebiliyorsunuz. Saatiniz iPhone’unuz ile bağlı olduğu sürece aramalara, takvime, maillere, mesajlara erişebiliyorsunuz. Kalp atış hızınızı takip eden Apple Watch, hareketsizken kalp ritminiz yükselirse sizi uyarıyor. 50 metreye kadar suya dayanıklı, ancak dalış ve su kayağı gibi sporlar için kullanılması önerilmiyor. Tüm fitness aktivitelerinizi Apple Watch asistanlığında detaylandırabiliyorsunuz. Kişiselleştirilebilir ekranı ile dilediğiniz ekran görünümünü seçebiliyorsunuz. Uyku takibinizi de yapan akıllı saat dört dörtlük bir yardımcı.

Xiaomi Akıllı Saat – Mi Watch

Hafifliğiyle öne çıkan Mi, tam açık ekranı sayesinde güneşin altında bile saati gösterebiliyor. 35mm ekranında çok sayıda kişiselleştirme seçeneği bulunmakta. GPS destekli saat fitness takibi yapıyor. Kandaki oksijen seviyenizi ve kalp atış hızınızı ölçüyor. Uyku saatlerinizi takip ediyor. Otomatik egzersiz algılama özelliği var. Stres seviyenizi gösteriyor. Pili 50 saatlik spor aktivitesini destekliyor. Suya dayanıklı ancak duş ve havuz harici kullanımı önerilmiyor. Android 5.0 ve iOS 10.0 üzeri sürümlerle uyumlu. Mi Watch iyi bir fitness asistanı.

FitBit Akıllı Saat – FitBit Sense

Gelişmiş bir sağlık asistanı olan FitBit akıllı saat ile stres yönetimi yapabiliyor,  kalp sağlığı, kandaki oksijen, cilt ısısı gibi verilere erişebiliyorsunuz. Saat, kandaki oksijen seviyenizi ve kalp atış hızını ölçüyor, bu verilerde olağan dışı bir değişiklik olursa size bildirim gönderiyor. Uyku derinliğinizi ve ne kadar uyuduğunuzu hesaplıyor. Nabzınızı takip ediyor. Müzik çalma özelliği var. Telefona bağlıyken çağrı alıp gönderebiliyorsunuz. Mesajlarınızı ve maillerinizi takip edebiliyorsunuz. Yirmiden fazla egzersiz modu var. 50 metreye kadar suya dayanıklı. GPS desteği mevcut. Pili 6 güne kadar dayanıyor. Sağlık verilerinin takibini yapmak ve aynı zamanda diğer akıllı saat özelliklerinden yararlanmak için FitBit ideal bir seçenek. Hem Android hem iOS ile uyumlu ancak güncel sürümlerin yüklü olması lazım. (iOS 12.2 ve üzeri/Android 7.0 ve üzeri)

Samsung Akıllı Saat- Galaxy Watch Active2

Samsung’un akıllı saati her koşula karşı koyabilecek nitelikte olduğu için askeri sınıf dayanıklılık özelliğine sahip olarak tanıtılıyor. Fitness aktivitelerini takip edebileceğiniz akıllı saatin birçok sensörü bulunuyor. 7 egzersizi otomatik takip edebiliyor. Bunların dışında manuel olarak takip edebileceğiniz pek çok farklı egzersiz var. 50 metreye kadar su geçirmez olan saat, dalış ve basınçlı sporlar için uygun özellikte değil. Samsung akıllı saat uyku takibi ve stres ölçümü yapabiliyor. Müzik çalma özelliği var. Telefonunuzla senkronize olduktan sonra çağrı alıp gönderebiliyor. İOS 9.0 ve üzeri, Android 5.0 ve üzeri sürümlerin yüklü olduğu cihazlarla uyumlu.

Amazfit Akıllı Saat – Amazfit GTR 2e

Amazfit, biyolojik takip sensörü sayesinde 24 saat kalp ritmini ölçüyor. Egzersiz esnasındaki kalp atış hızı verilerinizi topluyor ve dinlenme halinde bu hızda sıra dışı bir değişim olursa sizi bilgilendiriyor. Yapılan egzersizler esnasında topladığı süre, hız, kalp atışı gibi verilerle kişiye özel fiziksel durum analizi yapıyor. Uyku seviyelerini ölçüyor. Stres durumunuzu analiz ediyor. 50 metreye kadar su geçirmezlik özelliğine sahip. Günlük kullanımda suyla temas ve yüzme için uygun. 90 tane spor modu mevcut. Akıllı saat bunlardan 6 tanesini otomatik olarak algılıyor. Sesinizle yönetebildiğiniz akıllı asistanı bulunuyor. Telefonunuza bağlıyken çağrı alıp gönderebiliyorsunuz.

Garmin Akıllı Saat – Garmin Venu Sq

Gün içinde vücudunuzun enerji seviyesini ölçen bu akıllı saat, egzersiz ve dinlenme için en iyi zamanları seçmenize olanak sağlıyor. Kandaki oksijen seviyenizi takip edebiliyorsunuz. Stres yönetimi özelliğine sahip. Sıvı alımınızı izliyor ve size bununla ilgili bildirim gönderiyor. Nefes alış verişinizi takip ediyor ve nefes egzersizi yapabiliyorsunuz. Kalp atışlarınız kontrol altında, sıra dışı değişimleri size bildiriyor. Yirmiden fazla egzersiz uygulaması ve GPS servisi sayesinde tüm hareketlerinizi izliyor. Önceden yüklü kardiyo, yoga, güç ve pilates antrenmanları ile spor yapmak çok rahat. Gelen aramaları, mesajları ve sosyal medya bildirimlerini görebiliyor. Android ve iPhone’larla uyumlu.

Akıllı Saat Fiyatları

Akıllı saat pazarı oldukça geniş. Teknoloji markalarının birçoğunda akıllı saat seçeneği mevcut. Ekran boyutu, çözünürlük, hafıza, kullanılan teknolojinin türü, ürünlerin malzemesi ve en önemlisi işlemcileri fiyatı belirliyor. Bu kadar büyük ve çeşidi bol bir pazarda her bütçeye uygun bir akıllı saat bulmak mümkün. Önceliklerinize karar verdikten sonra bütçenize uygun olan saati seçip satın alarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Akıllı saat fiyatları yaklaşık 1000TL’den başlıyor ve markaya göre 3500TL’ye kadar çıkıyor. Eğer global markalar yerine daha küçük üreticilerin saatlerinden tercih ederseniz çok daha uygun fiyatlara akıllı saat satın alabilirsiniz. Bununla birlikte branş sporlarına özel sporcu saatleri, ya da pilot saatleri söz konusu olunca bu rakam 10.000TL veya üzerini görebiliyor.

Akıllı Saat Karşılaştırması

Aşağıdaki tabloda akıllı saatlerin en temel bazı özellikleri, 7 markanın benzer nitelikteki ürünleri baz alınarak karşılaştırılmaktadır. Her akıllı saatin burada sıralanandan farklı özelliği bulunabilir. Genel bir fikir edindikten daha ayrıntılı inceleme için markaların sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

  HUAWEI WATCH GT 2 APPLE WATCH SE XIAOMI MI WATCH FITBIT SENSE SAMSUNG GALAXY
WATCH ACTIVE2
AMAZFIT GTR 2e GARMIN VENU Sq
Ekran Boyutu 46mm veya 42mm 44mm veya 40mm 35mm 40mm 34,5mm 35mm 33mm
Ekran Türü Amoled Retina Amoled Amoled Super Amoled Amoled Corning Gorilla Glass3
Dokunmatik
Ekran
Var Var Var Var Var Var Var
Adım Sayar Var Var Var Var Var Var Var
Fitness Takibi Var Var Var Var Var Var Var
Bağlantı Bluetooth  Bluetooth Bluetooth Var Var Var Var
Kalp Atış Takibi Var Var Var Var Var Var Var
Uyku Takibi Var Var Var Var Var Var Var
Stres Yönetimi Var Var Var Var Var Var Var
Mikrofon Var Var Yok Var Var Var Yok
Hoparlör Var Var Yok Var Var Var Yok
Müzik Çalma Var Var Var Var Var Var Yok
GPS Var Var Var Var Var Var Var
Kadın Sağlığı  Yok Var Yok Var Var Yok Yok
Suya Dayanıklılık 50 Metre 50 Metre 50 Metre 50 Metre 50 Metre 50 Metre 50 Metre
Nefes Egzersizi Desteği Var Var Var Var Var Var Var
Fiyat (Nisan 2021) ₺1.400,00 ₺2.700,00 ₺1.090,00 ₺2.400,00 ₺2.090,00 ₺1.700,00 ₺2.800,00

 

Hits: 154