Search and Hit Enter

Sürdürülebilir Koleksiyonu Olan Giyim Markaları

Bir kıyafeti satın alırken tasarımı, rengi, üzerinizdeki duruşu ve fiyatı dışında dikkat ettiğiniz başka neler var? Örneğin ürünün bakım talimatı, nerede üretildiği, kumaşının türü gibi detaylar ilginizi çeker mi? Ürün etiketlerinde bu bilgilerin hepsi ayrıntılı olarak yer alıyor. Son zamanlarda bazı kıyafetlerin üzerinde tüm bunlardan ayrı bir etiket daha göze çarpıyor. Sürdürülebilir özellikte üretilen ürünler. Artık neredeyse her küresel markanın bu bilinçle ürettiği ve etiketlediği bir koleksiyonu var. Bazıları tüm ürünlerini sürdürülebilir nitelikte üretmeye başladı. Bazı markalar ise maksimum 5 yıl içinde tüm ürünlerini doğa dostu ve sürdürülebilir olarak üretmeyi planlıyor. Tüm dünyada sürdürülebilir moda olarak nitelendirilen bu akıma karşı farkındalık gün geçtikçe artıyor. Akımı özet olarak doğaya zarar vermeden üretip tüketmek ve imalat sürecinde rol alan işçilerin adil çalışma şartlarının olması şeklinde açıklayabiliriz. Detaylarını ise “Geleceği Tüketmeyen Moda” yazımızda okuyabilirsiniz. Bu yazının devamında ise ülkemizde yer alan bazı markaların sürdürülebilir moda koleksiyonlarını bir araya getirdik.

Nike

Dünyanın en büyük spor giyim markası olan Nike, ‘Move to Zero’ hareketiyle sıfır karbon ayak izi ve sıfır atık hedefliyor. 2008’den beri ‘Air’ tabanlarında geri dönüştürülmüş malzemeler kullanan spor giyim devi, performans ürünlerinde de geri dönüştürülmüş polyester ve naylona yer veriyor. Pamuklu ürünlerinde ise geri dönüştürülmüş, organik ya da ‘İyi Pamuk Girişimi’ aracılığıyla üretilen pamukları kullanıyor. Üretim tesislerinde çalışan işçilerin haklarına saygı gösteren marka, adımlarını genişleterek ‘Move to Zero’ hareketini ilerletiyor. Küresel ısınmanın etkilerini hafifleterek gelecekte de spor yapılabilecek bir dünyanın olabilmesi hedefiyle yol alıyor.

Adidas

Alman spor giyim firması, 1989’dan beri çevreye ve insan sağlığına zararlı kimyasalları ürünlerinden uzak tutarak sürdürülebilir çerçevede hareket ediyor. Geri dönüştürülmüş polyester kullanımını arttıran marka, ‘Parley for the Oceans’ ile iş birliği içinde. ‘Parley for the Oceans’ çevreci bir organizasyon. Okyanus plastiğini azaltmayı hedefliyor. Adidas, performans ürünlerinde geri dönüştürülmüş malzemelere yer verirken pamuklu ürünleri için ‘İyi Pamuk Girişimi’ sertifikalı pamukları tercih ediyor. Markanın kadın, erkek ve çocuk ürünlerinde sürdürülebilir olarak üretilen ürünler mevcut.

P.E Nation

2016’da Avustralya’da kurulan spor giyim firmasının küresel ısınmanın içine doğduğu söylenebilir. Kurucuları deniz kıyısında büyümüş olan P.E Nation markası, dünyanın geleceği için bilinçli hareket etmeye oldukça önem veriyor. Performans ürünlerinde geri dönüştürülmüş polyester ve naylon kullanıyor. Pamuklu ürünleri için %100 organik pamuk tercih ediyor. Ürünleri için gösterdiği hassasiyeti paketlemede de sürdürerek doğada çözünebilir ve tamamen geri dönüştürülebilir malzemeler seçiyor. P.E Nation koleksiyonlarında kullanmak üzere doğa dostu ve sürdürülebilir olan malzeme arayışına devam ediyor. Bunun için deniz yosunları dahil değişik materyallerin giysi üretiminde kullanımını araştırıyor. Hedefi, kısa süre içinde tüm ürünlerini sürdürülebilir şekilde üretmek. Firma ayrıca kendisi için çalışan işçilerin çalışma şartlarını yakından takip ediyor. İşçilerinin standartlarını yükseltmek için çaba sarf ediyor, hatta bunun için işçi haklarını korumak üzere kurulmuş olan çeşitli uluslararası kuruluşlara üye. İlk başta yalnızca kadın spor giyimi ve aksesuarları ile pazara giren markanın şu an erkeklere de hitap eden bir koleksiyonu mevcut.

Inditex (Zara, Bershka, Oysho, Pull&Bear, Stradivarius, Massimo Dutti, Zara Home, Uterqüe)

Dünyanın en büyük hazır giyim firmalarından biri olan Inditex grubu, bünyesinde 8 marka barındırıyor. Üretim hacmi çok geniş olan şirket, 2015’te ‘Join Life’ ismini verdiği sürdürülebilir koleksiyonunu yarattı. Tüm markalarında aynı ismi taşıyan koleksiyonlar, sürdürülebilir ham maddelerden üretilen kıyafet, aksesuar ve mobilyadan oluşuyor. Geri dönüştürülmüş polyester, liyosel ve organik pamuktan hazırlanan giyim koleksiyonunun yanında mobilya ve aksesuar grubu da sürdürülebilir özellikte. Ahşap mobilyalarının üretimi için yalnızca FSC ya da PEFC gibi sürdürülebilirlik sertifikasına sahip kaynakları kullanıyor. Doğaya destek vermek için Inditex grubunun ‘Join Life’ koleksiyonlarından alışveriş yapabilirsiniz. Çeşitliliği oldukça zengin olan koleksiyonlarda kadın, erkek, çocuk, bebek ürünleri ve ev aksesuarları mevcut.

H&M

İsveçli giyim markası, sürdürülebilir modayla ilgili ilk adım atanlardan biri. 1999’dan beri organik pamuktan üretilen giysilerle sürdürülebilirliği benimsemiş olan markanın 2010’da ‘Conscious’ ismini verdiği koleksiyonu satışa çıktı. ‘Conscious’ta kadın, erkek ve çocuk ürünlerinin yanında ev aksesuarları var. Markanın geri dönüştürülmüş polyester, organik pamuk, okyanus plastiği, kenevir, ananas yaprağı gibi materyallerden üretilen ‘Conscious’ koleksiyonu sürekli genişliyor. H&M’in sürdürülebilirlik hedefleri arasında 2040’a kadar doğaya yaydığı sera gazından fazlasını ortadan kaldırmak var. Ünlü İsveçli, bir ürünün imalatı ile tüketiciye ulaşması arasındaki süreç basamaklarını daha fazla sürdürülebilir kılmayı amaçlıyor.

Mango

Yakın zamanda sürdürülebilir moda akımına dahil olan ünlü İspanyol markasının ‘Committed’ isimli yeni koleksiyonunda yer alan ürünleri %79 oranında sürdürülebilir. Mango, 2022 yılı itibariyle çevreci koleksiyonundaki ürünlerin sürdürülebilirlik oranını %100 yapmayı hedefliyor. Kadın, erkek ve çocuk kıyafetleri arasında ‘Committed’ etiketli ürünleri tercih ederek sürdürülebilirliğe destek olabilirsiniz. Marka, ürün ambalajlarını da %100 sürdürülebilir yapmak üzere plastik kullanımını tamamen terk etme planları yapıyor.

Hits: 56