Search and Hit Enter

Evde Uygulayabileceğiniz Eğlenceli Fitness Programları

Hayatımızın son iki yılı Covid-19 salgınıyla şekillendi ve fitness uygulamarı da salgın etkileriyle değişen rutinler arasında. Bu nedenle spor salonlarından çekinenlerimiz sağlıklı ve fit olmak için açık alanlarda veya evde antrenman yapıyor.

Kendi kendine bir egzersiz programı hazırlamaya üşenenler ya da hazırladıklarından sıkılanlar için artık farklı dijital çözümler var. Akıllı telefonlara indirebildiğimiz fitness uygulamalarının yanında YouTube kanallarından takip edebildiğimiz seçenekler mevcut. Bu tip bir program yerine daha sade bir şey isteyenlere de fitness, yoga ve pilates üzerine yayın yapan sayısız Instagram hesabı yardımcı oluyor.

Fit On

FitOn

FitOn büyük ölçüde ücretsiz antrenmanlar sunan, kaliteli bir fitness uygulaması. Çevrimiçi satın alma özelliğini kullanmadan bedelsiz izlediğiniz videolar zaten oldukça yeterli.

Uygulamada birçok farklı egzersiz seçeneği mevcut. Yalnızca yoga matı, farklı ağırlıklar ve egzersiz bantları ile yapabileceğiniz birçok antrenman var. Hiçbir malzeme kullanmadan yapabilecekleriniz de listede yer alıyor.

Çocukların da dahil olduğu aile antrenmanlarının yanı sıra hamileler için ve doğum öncesi ile sonrası dönemde yapılabilecek egzersizler mevcut.

Vücuttaki her kas bölgesine özel farklı egzersiz serileri var. Bunların arasında haftalık olarak katılabileceğiniz belirli sayıda antrenmanlar içeren challenge programları bulunuyor. Örneğin, kol ve karın kaslarını çalıştıran 8 antrenmanın yer aldığı ve 2 haftada tamamlamanız gereken bir programa giriyorsunuz. Çalıştırmak istediğiniz bölgeyi bir program dahilinde güçlendirmiş oluyorsunuz.

Uygulama içinde puan sistemi var. Egzersizleri tamamladıkça seviyeniz yükseliyor.

Uygulamadaki eğitmenler 30 yaş üzeri ve oldukça deneyimli. 10 dakika ile 35 dakika arasında değişen dinamik egzersiz programlarıyla eğlenceli bir şekilde spor yapmanız mümkün.

FitOn’daki kaliteli içerikler sürekli güncelleniyor. Uygulama İngilizce. Dili yeterince bilmeseniz de videoları takip ederek programlara dahil olabilirsiniz.

Nike Training Club

Nike Training Club

Dünyaca ünlü spor giyim markası Nike’ın sunduğu uygulama farklı kas gruplarına hitap eden programları içeriyor. Uygulamayı indirdikten sonra üye girişi yapıyorsunuz. Sonra NTC’ye bağlanıyorsunuz.

Antrenmanlar uygulamada hali hazırda yüklenmiş olarak yer almıyor. İlgilendiğiniz antrenmanı buluyor ve indiriyorsunuz. Hareket odaklı, kısa anlatımları olan basit bir uygulama. Pek çok yabancı uygulamadan farklı olarak dili Türkçe.

Uygulama dört farklı plan seçeneği sunuyor. Başlangıç, incelme, yalnızca vücut ağırlığı ve enerjik spor salonu başlıklarından dilediğinizi seçiyor ve devam ediyorsunuz. Belli bir süre içinde hedefinize ulaşmanızı sağlayan programlar başarılı.

Heather Robertson

Heather Robertson

YouTube kanalı üzerinden yayın yapan Heather Robertson tüm seviyelerde fitness programları sunuyor. Kendi web sitesi üzerinden de yayın yapıyor ve sitesinde beslenme hakkında bilgilere yer veriyor.

10 dakika ile 60 dakika arasında değişen egzersizlerden kendinize uygun olanları seçip yapmaya başlayabilirsiniz. Sitede farklı filtreleme seçenekleri mevcut. Kas grupları, ekipman, süre ve egzersiz türüne göre seçim yapabilirsiniz.

Kayla Itsines

Kayla Itsines

Kayla Itsines bir kişisel fitness eğitmeni. Bikini vücudu terimiyle ünlenen eğitmenin Sweat with Kayla adıyla sunduğu ücretli programının yanı sıra YouTube videoları mevcut.

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanın inceliklerini anlatan Kayla’nın farklı kas gruplarına hitap eden egzersiz programları mevcut.

Walk At Home With Leslie Sansone

Leslie Sansone

Fitness programlarından daha sade ve kolay bir seçenek olan Leslie Sansone, evde yürüyüş odaklı dersler sunuyor. Eğer kaslarınızı geliştirmek istemiyorsanız, ya da fitness egzersizleri sizi zorluyorsa Leslie ile yürüyebilirsiniz.

Bazen ağırlıkları dahil ettiği enerjik derslerini farklı sürelerde sunan Leslie Sansone’ın fazlaca takipçisi mevcut. Leslie, takipçilerini televizyon karşısında eğlenceli bir şekilde yürüttüğü derslerini 80 yaş üzerine bile tavsiye ediyor.

Instagram Hesapları

Instagram

Eğer telefonunuza bir uygulama indirmek istemiyorsanız, ya da YouTube’dan program takip etmek zor geliyorsa fitness odaklı instagram hesaplarını inceleyin.

Ikonic Fitness, Daily Yoga Journey, Alo Moves gibi hesaplar farklı kas gruplarına hitap eden hareketler paylaşıyor. İlgi alanınız yogaysa DYJ ve Alo Moves oldukça nitelikli paylaşımlar yapıyor. Benzer hesaplardan hoşunuza gideni takip ederek hareketleri kaydedebilir ve kendi egzersiz programınızı yaratabilirsiniz. Az ekipmanla evinizi spor salonuna çevirebilirsiniz.

Sağlıklı bir beslenme tarzına sahip olduktan sonra belli bir egzersiz rutininiz de olsun ve hem bedeninizi hem de zihninizi canlı tutun. Spor sadece iyi görünmek için değil, mutlu bir yaşam sürmek ve sağlıklı olmak için gereklidir. Bir spor salonuna gitmeseniz bile evde yapacağınız egzersizlerle vücudunuzu formda tutabilirsiniz. Kendinizi ihmal etmeyin. Zinde kalın!

 

 

Hits: 88